“آینده‌ای روشن در انتظار صنایع معدنی”

پایگاه خبری معدن نیوز- هفته‌ای که گذشت روزهای پرکاری برای فعالان بخش معدن و صنایع معدنی ایران بود. از اعلام آمادگی«زرشوران» برای برگزاری فراخوان فاز توسعه گرفته تا برپایی نهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، ریخته گری، فولاد، معادن و صنایع گرفته، اخبار و اتفاقات جدیدی را برای فعالان این حوزه رقم زد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز،‌ مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در جمع خبرنگارانی که از این معدن بازدید می‌کردند، از  فراخوان فاز توسعه (دوم) معدن طلای زرشوران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: طرح توسعه این شرکت برای افزایش تولید با ورودی خوراک ۶۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد ریال و ۴.۵ میلیون یورو را در برنامه داریم که قرار است به صورت EPC انجام شود. وی همچنین از انتشار اوراق مشارکت به میزان ۷۰۰ میلیارد ریال برای اجرای فاز ۲ طرح توسعه طلای زرشوران خبر داد و گفت: بخشی از تجهیزات مورد نیاز فاز ۲ خریداری شده و تاکنون متقاضیانی نیز برای اجرای فاز ۲ آمادگی خود را اعلام کرده اند.
پس از این بازدید،‌ رییس هیات عامل ایمیدرو در بازدید از وضعیت اجرای طرح فولاد نی ریز، از راه‌اندازی بخش آهن اسفنجی فولاد نی ریز از طرح های استانی فولاد، در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: بخش احیای مستقیم این طرح تا ابتدای مرداد ماه جاری به پیشرفت نزدیک به ۸۳درصدی رسیده که پیش بینی می شود در نیمه دوم امسال وارد مدار تولید شود.
طرح فولاد نی‌ریز از جمله طرح های استانی فولاد است که از سال ۸۹ تا اواسط سال ۹۲ دچار سکون شده بود که به گفته کرباسیان، با برطرف شدن چالش های مدیریتی و مالی آن در دولت یازدهم و توسط ایمیدرو، مجدد فعالیت اجرایی آن آغاز شد و امسال در برنامه راه اندازی قرار دارد. در هفته‌های گذشته نیز کرباسیان در بازدید از طرح آلومینیوم جاجرم که از طرح‌هایی است که دچار سکون شده از تبدیل شدن این منطقه به قطب تولید آلومینیوم خبر داد  که نشان داد این سازمان توسعه‌ای،‌عزمی جدی برای راه‌اندازی طرح‌های خوابیده دارد.
در حاشیه این بازدید نیز اعلام شد که با راه اندازی طرح فولاد نی زیر در نیمه دوم امسال، مسیر نی ریز-خرامه که از اهمیت زیادی برخوردار می شود از سوی ایمیدرو تامین اعتبار شود. بر این اساس طبق توافق‌های انجام شده، تامین اعتبار ۴۰درصد از این مسیر، توسط ایمیدرو صورت می گیرد و ۶۰درصد مابقی در اختیار اداره راه و شهرسازی استان فارس است که سهم ایمیدرو در این طرح ۱۷.۷ میلیارد تومان است که تاکنون ایمیدرو حدود ۱۵ میلیارد تومان در این پروژه هزینه کرده است و به زودی ۲.۷ میلیارد تومان نیز به این رقم اضافه می کند.

mining
تصویب طرح توسعه مجتمع بزرگ تولید پتاس خور و بیابانک (وابسته به ایمیدرو) با هدف تولید ۳۰ هزار تن کلرید کلسیم و نیز تولید هیدروکسید منیزیم به عنوان محصول جانبی نیز از دیگر اتفاقات بخش معدن در هفته گذشته بود.
در اواسط هفته بود که نهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی در اصفهان با حضور فعالان این حوزه افتتاح  شد که بر اساس آن سه طرح شرکت فولاد مبارکه شامل واحد تولید بریکت با ظرفیت تولید ۶۰ تن در ساعت،‌ واحد سولفورزدایی بخش ذوب و همچنین واحد سختی زدایی آب (دِمین) برای خطوط فولادسازی با ظرفیت ۴۵۰متر مکعب در ساعت ،‌ به عنوان پروژه‌های جدید این شرکت افتتاح شدند. ارزش طرح های فوق در شرکت فولاد مبارکه به ۱۰۵ میلیارد تومان می رسد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در این مراسم از صادرات  ۷ میلیارد دلار صنایع معدنی در سه ماهه نخست سال ۹۵ خبر داد و گفت: افتتاح این سه پروژه اقدام بسیار ارزنده‌ای بوده چرا که در راستای تأکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با اقتصاد مقاومتی بوده و به عنوان یکی از سیاست‌های اساسی برنامه ششم محسوب می‌شود.
وی بیان داشت: «قیمت تمام شده»،‌ «بهره‌وری» و «کیفیت» سه عامل مهم در صادرات فولاد کشور به حساب می‌آید و فولاد مبارکه اصفهان در جهت صرفه‌جویی آب اقدامات بسیار ارزنده‌ای را انجام داده است.

منبع:http://madannews.ir

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *