“اجرای طرح «مانیتورینگ» در معادن کشور”

به گزار شبکه اطلاع رسانی تولید وتجارت ایران (شاتا)؛ «سیف الله امیری» با تاکید براینکه موضوع ایمنی معادن و حفظ سلامت کارگران این بخش، خط قرمز وزاتخانه است، گفت: با نصب تجهیزات مانیتورینگ در قسمت‌های مختلف معدن و اتصال آن به اتاق کنترل، امکان نظارت بیشتری بر معادن از سوی بهره‌برداران فراهم می‌شود. هم اکنون در حال رایزنی با استان‌ها و برنامه ریزی برای خرید تجهیزات لازم برای نصب در معادن هستیم تا با اجرای این طرح از سال آینده شاهد کاهش بیش از پیش حوادث معدنی باشیم.
وی با اشاره به اینکه اجرای طرح مانیتورینگ از معادن ذغال سنگ آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: بعد از معادن ذغالسنگ، سایر معادن پرخطر و مستعد بروز حادثه هم به سیستم مانیتورینگ تجهیز خواهند شد.
این مقام مسئول، با بیان اینکه سطح ایمنی و فنی معادن کشور در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، تاکید کرد: تعداد کل حوادث منجر به فوت در معادن ذغال سنگ کشور در سال گذشته نسبت به سال ۸۸،‌ بیش از ۵۰درصد کاهش داشته و به ۱۲تن رسیده است.
به گفته وی طبق بررسی‌های انجام شده، در سال ۲۰۰۴ شاخص تولید به فوت در معادن کشور ۶.۳میلیون تن به ازای یک نفر بوده و در سال ۲۰۱۲ این شاخص ۱۶.۲تن به ازای یک نفر رسیده است.
«امیری» با تاکید براینکه ارتقای سطح ایمنی معادن همواره یکی از دغدغه‌های معاونت امور معادن بوده است، تصریح کرد: در بودجه سال آینده، رقم قابل توجهی را برای افزایش ایمنی معادن و خرید تجهیزات ایمنی در نظر گرفته‌ایم. علاوه بر این، هم اکنون کارگروه مشترکی به منظور ارتقای ایمنی کار در مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی وزارت تعاون برقرار است که نمایندگان معاونت امور معادن وزارتخانه هم در آن حضور دارند.
مدیرامور نظارت بر معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت، به بازرسی از تمام معادن ذغال سنگ و معادن زیرزمینی کشور در سال جاری، اشاره کرد و گفت: برای کاهش هرچه بیشتر حوادث معدنی و ارتقای ایمنی معادن، سیاستهای تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته‌ایم و در صورتی که بهره برداران نسبت به ارتقای ایمنی و رعایت استاندارد‌های لازم اقدام نکند، مطابق ماده ۲۰قانون معادن با او برخورد خواهیم کرد.
وی افزود: براساس ماده ۲۰قانون معادن، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی از سوی بهره بردار در مرحله اول تذکر می دهیم و در صورتی که در مهلت قانونی اقدمات لازم را به عمل نیاورد، نسبت به سلب صلاحیت بهره بردار اقدام خواهد شد.
«امیری» گفت: مادر کنار این سیاست تنبیهی ، برنامه‌های تشویقی هم برای معدنکاران در نظر گرفته‌ایم. به طوریکه اگر ضوابط ایمنی از طرف بهره بردار رعایت شود، آنها را در اولویت دریافت تسهیلات قرار خواهیم داد.
وی در پایان، به اجرای طرح تجهیز معادن ذغالسنگ در قالب کمیته عالی پشتیبانی ذغالسنگ اشاره کرد و گفت: در این طرح گزارش‌های کارشناسی مشترک وزارت صنعت، وزارت کار و کارشناسان نظام مهندسی معدن کشور تهیه و موارد نقص در روش استخراج یا تجهیزات معادن اعلام می‌شود. بهره برداران موظف به اصلاح نواقص اعلام شده در اسرع وقت بوده و درصورت نیاز تسهیلات با نرخ سود ۹درصد پرداخت خواهد شد.

منبع:http://www.mimt.gov.ir

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *