“افزایش تسهیلات بدون بهره به فعالان حوزه اکتشاف”

آقای مهندس جعفری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: برای تشویق هرچه بیشتر معدن کاران جهت فعالیت در حوزه اکتشاف، پرداخت تسهیلات بدون بهره به این گروه افزایش می یابد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان قزوین به نقل از شاتا ؛ وجیه الله جعفری با اشاره به اینکه طی شش سال اخیر بیش از ۲۵۹ میلیارد ریال تسهیلات اکتشافی به فعالان این بخش پرداخت شده است، گفت: از این میان، ۱۳۹میلیارد ریال از محل کمک های فنی و اعتباری وزارتخانه و حدود ۱۲۰میلیارد ریال نیز از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران (ایمیدرو)، در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این تسهیلات در سه بخش فلزی، غیرفلزی و سنگ های تزئینی پرداخت می شود، تصریح کرد: تاکنون هیچ گونه محدودیتی برای این تسهیلات در نظر گرفته نشده و براساس نیاز متقاضیان و نظر کارشناسان، تسهیلات مورد نیاز پرداخت می شود.

وی تاکید کرد: تسهیلات اکتشافی بدون سود یا کارمزد بوده و اقساط آن بعد از دو سال دوره اجرا و تنفس، طی سه سال دریافت می شود.

جعفری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر فعالیت اکتشافی در منطقه مورد نظر به نتیجه نرسد، تکلیف بازپرداخت تسهیلات چه می شود ؟ گفت: با توافقی که با صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی صورت گرفته، در صورتی که کارشناسان ما به این نتیجه برسند که تمام مبلغ وام برای اکتشاف در محدوده مورد نظر صرف شده، اما ماده معدنی در آن محدوده یافت نشده است، این وام به صورت بلا عوض تلقی شده، و معدنکار ملزم به بازپرداخت اقساط آن نیست. البته ناگفته نماند که در صورت پرداخت خسارت و تسویه تسهیلات از سوی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پروانه اکتشاف قهرا به نام آن صندوق خواهد شد.

وی در عین حال تاکید کرد: اما اگر اکتشاف به نتیجه برسد و معدنکاران در موعد مقرر اقدام به بازپرداخت اقساط تسهیلات نکنند، علاوه بر اینکه ملزم به پرداخت ۱۴درصد سود تسهیلات، طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار به بانک می شوند، جریمه ۶درصدی هم به آنها تعلق می گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به حجم تسهیلات اکتشافی پرداخت شده طی ۶ماهه نخست سال جاری گفت: طی این مدت، ۳۹ میلیارد ریال تسهیلات اکتشافی از محل منابع داخلی ایمیدرو و بیش از ۱۲.۷میلیارد ریال از محل کمک های فنی و اعتباری وزارتخانه به متقاضیان پرداخت شده است.

منبع خبر: qazvin.mim.gov.ir

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *