“ایجاد ارزش افزوده در معادن ذغال سنگ زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی”

sdasasaپایگاه خبری معدن نیوز- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز بحث اصلی معادن، بحث اقتصاد مقاومتی است و رهبر معظم انقلاب نیز با ابلاغ این موضوع بر آن تاکید کرده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، محمدرضا نعمت زاده با اشاره به تنوع محصولات معدنی در خراسان جنوبی، گفت: بیش از ۶۰ نوع مواد اولیه در خراسان جنوبی وجود دارد، بنابراین مصداق اقتصاد مقاومتی این است که ارزش افزوده ایجاد کرده و مواد خام صادر نکنیم.
وی درباره فروش سنگ خام در کشور افزود: فروش سنگ خام در کشور باید متوقف می‌شد که این کار با وجود جبهه‌گیری‌های برخی دلالان انجام شد و در واقع براساس فرموده رهبر معظم انقلاب که یک ماه قبل به بنده اعلام کرده بودند اقدام و سعی داریم این ماده را تبدیل به فرآورده‌های مورد نیاز کنیم.
وی با تاکید بر اینکه بحث پژوهشکده زغال را دنبال می‌کنیم، ادامه داد: باید توسعه معدن که مستقیم با فناوری و دانش و اقتصاد دانش‌بنیان مرتبط است، توجه ویژه‌ای شود و از طرفی صنایع جوار معدنی زغال‌سنگ هم نیازمند مطالعه و بررسی است که باید روی مدل‌های اقتصادی پیشنهادی بررسی شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: درباره اعتبار جهت تجهیز معادن زغال‌سنگ هیچ اعتباری وجود ندارد و هر چه در این حوزه هزینه می‌شود از درآمد معادن موجود است.
وی ادامه داد: طرح جامع زغال‌سنگ چنانچه نیاز به بازنگری دارد، در دستور کار قرار گیرد و در خصوص شرکت کک براساس اطلاعات موجود، نیاز به تولید کسانتره زغال بیشتری است و باید این تولید افزایش یابد.
مهدی کرباسیان، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی نیز در این نشست با بیان اینکه ایمیدرو آماده همکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی در توسعه معادن است، گفت: برنامه وسیعی برای اکتشاف معادن با همکاری بخش دولتی و خصوصی داریم تا بخش اکتشاف توسعه یابد.
وی ادامه داد: با اقدامات اکتشافی انجام شده توسط ایمیدرو از سال ۹۳ تاکنون بر اساس اطلاعات مقدماتی ۴۵۰ میلیون تن به ذخیره قطعی زغال سنگ طبس افزوده شد.
وی ابراز امیدواری کرد: با تکمیل اکتشافات معدنی و ایجاد کارخانه های فرآوری مواد معدنی شاهد رشد و توسعه اشتغال در کشور باشیم.
مجری طرح زغال‌سنگ طبس گفت: ایجاد ارزش افزوده در معادن ذغال سنگ و اشتغال‌زایی در این بخش زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
امید فلاح در نشست فعالان حوزه زغال سنگ و کک که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در طبس برگزار شد، اظهار کرد: ۴ محدوده پروده، مزینو، نای‌بند و آبدوغی از حوزه‌های زغال‌دار طبس است که وسعت آن به حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع می‌رسد و بیش از ۵۸ درصد تولید زغال‌سنگ کشور را تامین می‌کند.
وی ذخایر این چهار محدوده را حدود ۲.۷۵ میلیارد تن زغال‌سنگ کک‌شو و حرارتی عنوان کرد و گفت: وجود ذخایر عظیم زغال‌سنگ به لحاظ کیفی و کمی در حوزه طبس برای واحدهای کک‌سازی کشور، هزینه سرمایه‌گذاری پایین در زمینه اکتشاف و تجهیز و تکمیل زیرساخت‌ها، حفظ و توجه به منابع طبیعی و محیط زیست، امکان مکانیزاسیون معادن و ایجاد معادن با ظرفیت مناسب و دسترسی آسان به صنایع پایین دستی کک و فولاد از جمله ویژگی‌های طبس است.
فلاح تصریح کرد: نواحی پروده و نای‌بند دارای زغال کک‌شو و مزینو و آبدوغی دارای زغال حرارتی هستند و ناحیه پروده نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
مجری طرح زغال‌سنگ طبس گفت: منطقه پروده با حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع مشتمل بر ۵ منطقه پروده یک، دو، سه، چهار و پروده شرقی می‌شود که دارای ذخیره‌ای حدود معادل ۱.۱ میلیارد تن زغال‌سنگ کک‌شو است.

منبع:http://madannews.ir

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *