“ایران به مرکز سیاست‌‏گذارى فعالیت‌‏هاى معدنى جهان تبدیل مى‌‏شود”

از وزراى ۲۳ کشور معدنى براى تشکیل اولین اجلاس وزراى معدنى جهان در حاشیه برگزارى بیستمین کنگره جهانى معدن تهران دعوت به عمل آمد.

 على الماسى, رییس ستاد اجرایى کنگره جهانى معدن گفت: با توجه به این‌‏که بیش از دوماه به برگزارى کنگره زمان باقى نمانده است, انتظار مى‌‏رود وزیر جدید صنایع و معادن اهمیت تشکیل این اجلاس را در برنامه کارى خود قرار دهد و دستور پیگیرى و فراهم آوردن امکان آن را صادر کند, تا اولین اجلاس وزراى کشورهاى معدنى جهان در تهران برگزار شود.
عضو خانه معدن ایران, گفت: مرکز برگزارى این اجلاس به دلیل سابقه طولانى کشورمان در فعالیت‌‏هاى معدن‌‏کارى باید در ایران باشد, به همین منظور از این فرصت به دست آمده باید به صورت مطلوب استفاده کرد؛ چرا که در صورت عدم پیگیرى ایران ممکن است, در سه سال آینده که کنگره جهانى معدن در کشور لهستان به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنگره برگزار مى‌‏شود, این کشور اولین اجلاس وزراى کشورهاى معدنى را برگزار کند.

وى, در مورد هدف اصلى برگزارى این اجلاس گفت: هدف از برگزارى اجلاس وزراى کشورهاى معدنى جهان تصمیم‌‏گیرى در مورد سیاست‌‏هاى خرد و کلان معدن دنیا است.
وى گفت‌‏: پیشرفت سریع تکنولوژى صنعتى در جهان امروز نیاز و استفاده از مواد معدنى را افزون‌‏تر ساخته و اگر این روند تداوم یابد تا اواخر قرن بیست و یکم بسیارى از ذخایر شناخته شده, بهره‌‏بردارى خواهد شد.

الماسى افزود: نسل ما نباید تنها به تامین نیاز روزافزون مواد معدنى در صنعت فکر کند و از عواقب فاجعه‌‏بار آن غافل باشد و با بهره‌‏گیرى غیرمعقول، نسل‌‏هاى بعدى را از ذخایر محدود محروم سازد و محیط ناسالم زیستى براى نسل‌‏هاى آینده فراهم سازد, از طرفى مواد معدنى بسیارى از کشورهاى در حال توسعه توسط کشورهاى قدرتمند استخراج و بهره‌‏بردارى مى‌‏شود و حتى بعضى از کشورهاى قدرتمند با داشتن ذخایر خوب مواد معدنى،‌‏ اصلا ذخایر خود را بهره‌‏بردارى نمى‌‏کنند و مواد معدنى را از کشورهاى دیگر تامین مى‌‏کنند تا در آینده پس از کمیاب شدن مواد معدنى آنچه را امروز به قیمت نازل مى‌‏خرند به قیمت گزاف بفروشند.

وى اظهارداشت: در کنگره‌‏هاى جهانى معدن پیشکسوتان معدنى جهان از دیدگاه‌‏هاى تخصصى، پژوهش‌‏هاى خود را در موضوعات اکتشافى ،‌‏استخراجى، ایمنى، زیست محیطى، اقتصادى و فرآورى مواد معدنى ارایه مى‌‏کنند و باعث ارتقا دانش معدنکارى مى‌‏شوند؛ ولى زمانى طرح‌‏ها و ایده‌‏هاى نو شکل اجرایى پیدا مى‌‏کنند که مسوولان اجرایى کشورها در آن نقش داشته باشند.
به گفته الماسى, کشور ما مى‌‏خواهد اولین اجلاس وزراى معدنى کشورها را برگزار نماید تا بتواند سازمانى تاسیس نماید که با هماهنگى و همکارى کشورهاى معدنى وضع موجود را تغییر دهد و در رابطه با معادن دنیا، آینده آن نحوه استفاده ازمواد معدنى، قیمت‌‏ها و بازار مواد معدنى سیاست‌‏گذارى نماید.

منبع: GSI.IR

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *