“ایران در ردیف ۱۰ کشور اول معدنی دنیا”

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت : ایران با داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی در ردیف ۱۰ کشور برخوردار در دنیا قرار دارد.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، وجیه الله جعفری ، با بیان اینکه تاکنون ۵۷ میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور شناسایی شده است ، افزود : ۳۵ میلیارد تن از این ذخایر قطعی و درحال بهره برداری است.
وی با اشاره به سهم ۵ تا ۶ درصدی معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی گفت : از ۵ هزار و ۷۰۰ معدن موجود در کشور ۴ هزار و ۷۰۰ معدن با اشتغال مستقیم ۱۰۶ هزار نفر فعال است.
جعفری افزود : بیش از ۲۰ هزار و ۶۰۰ واحد صنایع معدنی با بیش از ۵۷۵ هزار اشتغال در کشور فعالیت می کند.
وی با اشاره به رشد ۱۰.۶ درصدی استخراج مواد معدنی در برنامه چهارم توسعه گفت : درسال ۹۰ حدود ۳۰۰ میلیون تن مواد معدنی از معادن کشور برداشت شد که در پایان برنامه پنجم توسعه به ۵۰۰ میلیون تن در سال خواهد رسید.
معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت افزود : ۹۹ درصد از معادن کشور در اختیار بخش خصوصی است و با توجه به اینکه فراوری اشتغال و ارزش افزوده زیادی برای کشور ایجاد می کند ، سیاست دولت صادرات فراورده های معدنی فراوری شده تعیین شده است.
وی گفت : با استفاده از فناوری های روز و ماشین الات جدید در برداشت از معادن کشور علاوه بر کاهش ضایعات و افزایش برداشت ، هزینه تمام شده در معادن کشور به حداقل ممکن رسیده است.
جعفری با بیان اینکه دولت زیرساخت های لازم شامل جاده و اتصال به شبکه برق را برای تسهیل فعالیت های معدنی فراهم می کند ، افزود : همچنین دولت برای انجام عملیات اکتشافی در بخش معدن تسهیلات می دهد و درصورتی که اکتشافات به نتیجه نرسد ،تسهیلات مستهلک خواهد شد.
وی گفت : در تامین سنگ اهن و مواد اولیه مورد نیاز صنایع سیمان براساس انچه که در سند چشم انداز ۲۰ ساله آمده است ، مشکلی نخواهیم داشت.

منبع:http://www.mimt.gov.ir

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *