“با حضور فعالان حرف معدنی, همایش نقش معدن در اقتصاد مقاومتی برگزار شد”

IMG_0581  همایش نقش معادن در اقتصاد مقاومتی به همت سازمان نظام مهندسی معدن استان قزوین و سازمان بسیج مهندسین صنعتی، عمران و معماری  با حضور سرهنگ سبحانی فر معاونت اطلاعات سپاه صاحب الامر و تعداد کثیری از صاحب نظران , مسئولین و فعالان حرف معدنی برگزار شد.

در آغاز مراسم ابتدا دکتر نبئی ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان جلسه,  در خصوص وضعیت اقتصاد معدنی ایران در جهان و وضعیت معدنی استان قزوین اظهار داشت: معدن نقش به سزایی در اقتصاد جهانی ایفا می کند. ایران با حدود ۱ درصد از جمعیت جهان، ۷ درصد از ذخایر کشف شده دنیا را به خود اختصاص داده است.

nabaei

وی در ادامه خاطر نشان کرد: کشور ما با دارا بودن بیش از ۶۸ نوع ماده معدنی غیر نفتی، ۳۷ میلیارد تن ذخایر کشف شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان قرار دارد.
رئیس سازمان با بیان این که “کشور ایران یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی های معدنی به حساب می آید”، عنوان کرد: کشور ایران در تولید سیمان رتبه ششم، سنگ آهن رتبه دهم، سنگ نما و ساختمانی در رتبه دوم تا چهارم و سنگ گچ در رتبه دوم جهان قرار دارد. ۱۰ درصد گچ دنیا در ایران تولید می شود. ۱۹ و نیم درصد ذخایر گچ دنیا در ایران قرار دارد.

نبئی عنوان کرد: در سال ۲۰۱۳ کشور ایران ۴۰میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته که از میزان ۲ میلیارد دلار مربوط به سنگ آهن بوده است. ۶ درصد از تولید ناخالص ملی کشور به صنایع معدنی تعلق دارد. شرکت های معدنی در ایران بالاترین و باثبات ترین حاشیه سود را دارند و در میان ۱۰۰ شرکت برتر در داخل کشور می باشند.

وی به نقش مهم معدن در ایجاد اشتغال در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی های معدن، استغالزایی مستقیم و غیر مستقیم در مناطق محروم و در بخش فارغ التحصیلان حرفه مهندسی معدن و صنایع معدنی است.

IMG_0564

نبئی در ادامه افزود: هم چنین در بخش حمل و نقل ترانزیتی، استغالزایی در صنایع وابسته یعنی صنایعی که به شکل مستقیم از معدنی خام مصرف می کنند و در سایر صنایع، سازمان ها و نهاد های مرتبط با بخش معدن، نقش مهمی ایفا می کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان قزوین یادآور شد: با وجود ۵۵میلیارد تن ذخایر قطعی و احتمالی در کشور، سالانه تنها ۲۵۰ میلیون تن ماده معدنی از حدود ۵ هزار و سیصد معدن استخراج می شود که از این میزان ۵۰میلیون تن مواد معدنی فلزی و ۱۹۰ میلیون تن غیر فلزی می باشد.

وی در مورد موقعیت معدنی استان قزوین در کشور عنوان کرد: استان قزوین با حدود ۱درصد از مساحت کل کشور و ۱٫۶ درصد جمعیت کشور، ۳ درصد کل پروانه های معدنی کشور را داراست.
نبئی با اشاره به راهکارهای توسعه نقش معدن در اقتصاد کشور، تصریح کرد: تکمیل فرایند خصوصی سازی معدن، بهره گیری از افراد توانمند در حوزه فنی و مهندسی در کلیه فعالیت های معدنی، شفاف سازی ، مهندسی سازی و بهینه سازی قوانین و مقررات و دستورالعمل ها در بخش معدن در راستای تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این بخش از راهکارهای لازم جهت توسعه این بخش است.

وی در پایان با اظهار امیدواری جهت شکوفا شدن هر چه بیشتر این بخش یادآور شد: با فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف در جهت رفع موانع پیش رو و فراهم کردن تسهیلات ویژه برای بخش معدن جهت دسترسی آسان تر به منابع مالی بانکی و خدمات بیمه ای می توان فرصت های مناسب تری جهت سرمایه گذاری در بخش معدن ایجاد کرد.

در ادامه مراسم, سرهنگ رضا سبحانی‌فر, معاونت اطلاعات سپاه صاحب الامر استان قزوین در خصوص اقتصاد مقاومتی و نقش معدن در آن، اظهار کرد: برای تحقق انقلاب اسلامی ایران انگیزه‌های مختلفی وجود داشت اما آنچه که به عنوان هدف عالی و نهایی مطرح شد، ایجاد تمدن نوین اسلامی بود که این استراتژی امروز به شدت در حال پیگیری است.

sobhani far

وی افزود: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی این انقلاب با برنامه‌ریزی‌های مختلف و تشکیل اتاق‌های فکر همواره درصدد براندازی این انقلاب بودند و تلاش‌های زیادی کردند تا شاید بتوانند در این نظام تغییراتی باب میل خود ایجاد کنند.

جانشین ستاد کنگره شهدای استان قزوین اضافه کرد: اگر طرح‌های براندازی نظام که توسط دشمنان به اجرا در آمده است را بررسی کنید، می‌بینید که هر یک از آن‌ها به تنهایی برای ساقط کردن یک حکومت کافی بود.

سبحانی فر ادامه داد: طراحی آن‌ها به لحاظ محاسباتی مشکلی نداشت اما از این موضوع غافل بودند که ملت ایران برای خدا جهاد می‌کند و ملتی که جهادش در راه خدا باشد قطع‌یقین از امدادهای غیبی خداوند بهره‌مند می‌شود.

وی با اشاره به این‌که کشور ایران گذشته روشنی در زمینه اقتصاد مقاومتی دارد، عنوان کرد: در عملیات بیت‌المقدس ۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر از مناطق عملیاتی را رزمندگان با دست خالی آزاد کردند که این نشان‌دهنده امدادهای غیبی است.

جانشین ستاد کنگره شهدای استان قزوین تصریح کرد: تاریخ کشور ایران بسیار دردناک است و در دوران‌های مختلف دو برابر ایران موجود به دلیل بی‌کفایتی پادشاهان ایران از دست رفته است

سبحانی‌فر گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان نظام برای براندازی این نظام دست به هر کاری زدند اما به فضل الهی با شکست روبرو شده و تسلیم شدند بنابراین سعی کردند انقلاب اسلامی ایران را مهار کرده و اجازه ندهند پیام این انقلاب به خارج از مرزهای کشور ایران نفوذ کند.

وی بیان کرد: با گذشت بیش از ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده می‌کنید که دشمنان در این زمینه نیز با شکست روبه‌رو شدند و امروز شاهد انتشار پیام انقلاب در اقصی نقاط جهان هستیم.

جانشین ستاد کنگره شهدای استان قزوین عنوان کرد: وقتی دشمنان در عرصه‌های مختلف با شکست روبه‌رو شدند، امروز به دنبال تغییر رفتار و گفتار ملت ایران با استفاده از راه‌اندازی یک جنگ پیچیده و تمام عیار با نام جنگ نرم هستند.

سبحانی‌فر افزود: با توجه به این‌که جنگ نرم به دنبال تصرف قلب و مغز ملت است بنابراین خطرناک‌تر از جنگ سخت است زیرا مغزها و قلب‌های ملت ایران کانون باورها و اعتقادات آنان به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: امروز دشمن در قالب جنگ نرم و با استفاده از ابزارهایی مانند ماهواره به دنبال سست کردن بنیان خانواده در کشور ایران است زیرا بزرگترین تولید قدرت در جمهوری اسلامی بحث خانواده است.

جانشین ستاد کنگره شهدای استان قزوین ادامه داد: پس از آن به دنبال مسائل اقتصادی رفتند و تصورشان این بود که اگر با استفاده از تحریم، معیشت ملت ایران را با بحران روبرو کنند می‌توانند بحران‌های اجتماعی ایجاد کرده و نظام را وادار به تغییر رفتار و گفتار کنند.

سبحانی‌فر خاطرنشان کرد: ملت ایران با وجود مشکلاتی که در زمینه‌های مختلف دارد نسبت به دین و مملکت بسیار حساس است و زمانی که این دو عنصر به مخاطره بیفتد، ملت ایران بسیج می‌شود.

وی با اشاره به نقش معدن در اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: در شرایطی که هفت درصد از معادن شناخته شده دنیا در کشور ایران وجود دارد، با استخراج و فرآوری این مواد معدنی می‌توان به راحتی کشور ۷۰ میلیون نفری ایران را اداره کرد البته به شرطی که موانع پیش‌روی فعالان این عرصه برداشته شود.

جانشین ستاد کنگره شهدای استان قزوین تصریح کرد: معادن بهترین فرصت برای اجرای عدالت در بحث اشتغال است زیرا توزیع و پراکندگی آن به گونه‌ای است که در تمام مناطق کشور وجود داشته و در یک منطقه متمرکز نیست.

سبحانی‌فر یادآور شد: برای ایجاد هر شغل در حوزه صنعت به صورت میانگین به ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است اما در بخش معدن به ازای هر ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می‌توان یک شغل ایجاد کرد بنابراین از این فرصت باید به نحو احسن استفاده کرد.

[box] مراسم که با حضور چشمگیر اعضاء سازمان, اعضاء هیات مدیره تشکلهای معدنی , مدیران واحدهای معدنی و صنایع معدنی استان و مسئولین دستگاههای مرتبط برگزار میشد, با نمایش چند نماهنگ مرتبط با فعالیتهای معدنی و اقتصاد مقاومتی, راس ساعت ۱۸ خاتمه یافت.[/box].

 

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *