“تهدیدهای دشمنان در بخش معدن و صنایع معدنی به فرصت تبدیل شده است”

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تهدیدهای دشمنان ، فرصت های بی نظیری را برای تولید ملی، اقتصاد، اشتغال و تجارت فراهم کرده به طوری که در بخش معدن و صنایع معدنی، این تهدیدها به فرصت تبدیل شده و رشد در تولید ایجاد کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نقل از(ایمیدرو)، مسعود موحدی در مراسم نخستین همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی که توسط ایمیدرو در تهران برگزار شد، افزود: شرایط اقتصادی کشور با راهکارهایی که دشمنان در پیش گرفته اند، ما را به سمتی سوق می دهد که از تهدیدهای آنان به دنبال شناخت فرصت ها باشیم.

وی ادامه داد: تحریم دشمنان،فرصت هایی برای ما ایجاد کرد تا در بازارهای منطقه و یا بازارهای جدید وارد شویم که قبلا حضور نداشتیم.

موحدی درباره بهره وری اظهار کرد: برای افزایش بهره وری در بخش معدن و صنایع معدنی لازم است چند نکته را مدنظر قرار دهیم که از جمله آنها کاهش ریسک حقوقی، ابلاغ سریع آیین نامه اجرایی قانون معادن برای رشد بهره وری در بخش معدن و صنایع معدنی، فراهم کردن شرایطی برای نظارت قویتر و موثر ، داشتن نگاه جهانی با تکیه بر توانمندی های داخلی ، حرکت به سمت استفاده از فناوری های نوین و توسعه زیرساخت ها است.

وی با بیان اینکه بهره وری باید به یک باور تبدیل شود، گفت: باید بهره وری را به عنوان یک اصل در برنامه های خود به شکل اجرایی دنبال کنیم .

موحدی تصریح کرد: تصمیماتی مانند جایزه بهره وری در بخش معدن و صنایع معدنی و فرهنگ سازی کردن برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این جوایر کمک می کند که ما تصویری از کیفیت فعالیت ها در شرکت ها داشته باشیم.

وی افزود: جایزه بهره وری همچنین سبب می شود که با داشتن یک زبان مشترک و الگوبرداری از روال های اجرایی مختلف، یک تعادل را برای ذینفعان فراهم می کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با ارایه آماری از صادرات گفت: در شش ماه نخست امسال در حوزه مواد خام معدنی ( به جز نفت و فرآورده های آن) حدود ۲/۵ میلیارد دلار صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی داشتیم.

موحدی افزود: از رقم مذکور حدود یک میلیارد دلار آن صادرات بخش معدن و ۱/۵ میلیارد دلار آن صادرات حوزه صنایع معدنی است.

وی بر لزوم نهادینه کردن فرایند بهره وری در کل زنجیره تولید تاکید کرد و گفت:باید به عوامل بهره وری هم در درون بنگاه ها و هم بیرون از آنها توجه شود مانند مقررات ، ثبات اقتصادی، ساخت ها و سیاست های پولی به عنوان عوامل مهم بنگاه ها و سازمان توجه شود ضمن اینکه در داخل بنگاه ها نیز عوامل مهمی مانند تکنولوژی و مدیریت تاثیرگذار هستند.

موحدی با بیان اینکه خوب است بحث بهره وری با رقایت پذیری پیوند زده شود، افزود: نگاهی که اکنون به بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد، نهاده محور است و ما باید با توجه به شرایط فعلی، به سطوح بالاتری نگاه کنیم.

وی نگاه به سطوح بالاتر برای بخش معدن و صنایع معدنی را شامل توجه به آموزش های حرفه ای، تکنولوژی های پیشرفته و تکیه بر نوآوری ذکر کرد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران به عنوان هفدهمین اقتصاد جهان بر اساس قدرت خرید ( PPP) مطرح است، تاکید کرد که بنگاه ها نیز باید متناسب با شرایط نوآوری شکل بگیرند.

موحدی با اشاره به اینکه نامگذاری سال های اخیر گفت: این نامگذاری ها با سال نوآوری و شکوفایی آغاز و تا امسال که سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی است، ادامه یافت ؛ لذا ما باید جایگاه واقعی را در اقتصاد پیدا و اقتصادی در سطح جهان برای خود تعریف کنیم.

منبع: http://www.impasco.com

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *