“سانحه معدن ذغالسنگ در ترکیه”

به گزارش «تابناک»، واپسین ساعات روز سه شنبه انفجار بزرگی در معادن زغال سنگ شهر «سوما» در استان مانیستا ترکیه رخ داد که به آتش سوزی این معدن منجر شد، جان صدها تن را ربود و وضعیت این شهر را به حالت اضطراری درآورد.

در این حادثه که با انفجار در یکی از تونل های استخراج این معدن و متعاقب آن، ریزش و آتش سوزی گاز آزاد شده همراه بود، چند صد کارگر جان باختند، عده زیادی مصدوم شدند و از سرنوشت چند صد تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

turkey mine hazard

آن گونه که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، هنگام وقوع حادثه ۷۸۷ کارگر در معدن مشغول به کار بوده‌اند و لحظه به لحظه از زمان وقوع رویداد تا کنون، بر شمار جان باختگان این حادثه دردناک افزوده می‌شود.

در حالی که «تانر یلدیز»، وزیر انرژی ترکیه بامداد امروز از جان باختن دست کم ۱۶۶ معدنچی در این حادثه خبر داد، اکنون خبر می‌رسد که شمار جان باختگان به دویست تن رسیده و کماکان تلاش برای یافتن معدنچیان مدفون شده زیر آوار و احیانا نجات جان ایشان ادامه دارد.

این مقام ترک پیشتر عنوان کرده که از ۷۸۷ معدنچی گرفتار شده زیر زمین، ۳۶۳ نفر از جمله اجساد ۱۵۱ تن از معدن خارج شده‌اند و سرنوشت چهار صد و چند تن دیگر هنوز روشن نشده است.

به گفته این وزیر، علت مرگ خیلی‌ها از جان باختگان این حادثه، مسمومیت ناشی از استنشاق مونواکسید کربن بوده و به همین دلیل، نیروهای امدادی حاضر در منطقه در حال حاضر اکسیژن به داخل معدن پمپ می‌کنند تا به بازماندگان احتمالی این رویداد یاری رسانند.

گزارش های دریافتی حاکی‌ست این انفجار در عمق ۱۶۰۰ متری از سطح زمین رخ داده و قطعی برق موجب شده که نتوان از واگن های مخصوص تعبیه شده در معدن برای نفوذ به اعماق زمین و یاری رسانی به معدنچیان بهره گرفت تا کار امداد به کندی پیش برود.

این انفجار رقم خورده معدن در ۲۵۰ کیلومتری جنوب استانبول موجب شده که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور سفرش به آلبانی را به تعویق انداخته و احتمالا تا ساعات آینده به محل حادثه برود.

گفتنی‌است شرایط سخت و مخاطرات کار کردن در معادن زغال سنگ و وابستگی شدید ترک ها به این سوخت فسیلی موجب شده که همواره حوادث بزرگی مانند این حادثه در آن کشور رقم بخورد؛ البته نمی‌توان بی توجهی مسئولان این کشور به مسائل ایمنی را ندید گرفت و فراموش کرد که حزب اصلی اپوزیسیون در پارلمان این کشور، دو هفته پیش خواستار بررسی وضعیت سوانح مربوط به این معدن شده بود.

منبع:www.tabnak.ir

۰

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *